Небезпека ртутних ламп та їхня переробка в Україні

Сортуй
3 min readFeb 25, 2021

--

Забруднення навколишнього середовища відходами впливає не лише на якість повітря, води та ґрунтів, а й на здоров’я населення. Деколи ми не усвідомлюємо, що з викинутого у смітник є небезпечним для нашого організму. Зокрема, такими відходами є ртутьвмісні лампи. Вони дуже економічні, тому вважаються екологічним джерелом освітлення і наразі генерують понад 80% світлової енергії у світі. Але є й інша сторона медалі: використані ртутьвмісні лампи належать до токсичних відходів, бо, сюрприз-сюрприз, містять ртуть.

Небезпека ртуті

Небезпечна як сама ртуть, так і її численні сполуки, які утворюються при взаємодії з атмосферним повітрям, водою, ґрунтом.

Ртуть у лампах міститься у вигляді парів і не схожа на рідкий сріблястий метал, який ми звикли бачити в термометрах. Одна лампа, залежно від розміру, вміщує від 1 до 70 мг парів ртуті. У разі потрапляння в атмосферу, цей вид металу може спричинити гостре отруєння організму людини, яке виявляє себе по різному: від запалення легенів до нудоти. Ртуть також становить загрозу для внутрішньоутробного розвитку плоду та розвитку дитини на ранніх стадіях життя.

Утилізація ртутних ламп

Контроль виробництва та утилізація ртутних ламп — це захист довкілля та здоров’я населення.

Що роблять в інших країнах:

  • подовжують термін використання ртутьвмісних ламп;
  • розширюють мережу приймальних пунктів;
  • стимулюють населення здавати відпрацьовані лампи, наприклад, шляхом призначення залогової ціни, яка повертається споживачеві у пунктах приймання.

Утилізація ртутних ламп здійснюється у декілька етапів:

  • демеркуризація (видалення парів ртуті) до мінімуму, який не буде впливати на довкілля;
  • подальше сортування матеріалів та перероблення.

Це — складний і небезпечний процес, який передбачає вилучення з лампи люмінофору (речовини, яка, власне, містить ртуть), який згодом доставляють на підприємство для подальшого відокремлення ртуті.

Майже кожен з компонентів ртутьвмісної лампи перероблюється. З 1 лампи вагою 125–150 грам виділяють:

  • скло, яке буде використано для повторного виробництва,
  • метал,
  • пластмасу та клей, які не утилізуються,
  • люмінофор, який після очищення від ртуті захоронюється,
  • ртуть, яка у переробленому вигляді може використовуватись при виробленні нових ламп.

Ситуація з ртутними лампами в Україні

Поводження з небезпечними відходами в нашій країні регламентується на законодавчому рівні: у ст. 35–1. ЗУ «Про відходи» зазначено, що небезпечні відходи мають збиратися окремо від інших, а згодом передаватися на утилізацію спеціалізованим підприємствам. Але хоч формально держава здійснює контроль ситуації, вчені стверджують, що кожного року в довкілля потрапляє понад 300 кг ртуті.

Також до кожної люмінесцентної лампи додаються «Правила безпечної експлуатації компактних люмінесцентних ламп». Згідно з ними, споживач повинен мати змогу принести лампу до пункту приймання, або ж викликати ліцензоване підприємство, яке забирає відходи та транспортує їх до пункту переробки.

Куди здавати?

Київ

Передати використані ртутні лампи на утилізацію допоможуть ці дві організації:

Також здати небезпечні відходи (батарейки, термометри, ртутьвмісні лампи) можна в один із 144 встановлених у місті контейнерів. Лампам важливо діставатися переробки непошкодженими, тож надійно запакуй їх заздалегідь. Контейнери встановлені у кожному адміністративному районі столиці, а відходи з них щомісяця передаються на переробку та утилізацію спеціальним ліцензованим підприємствам. Цього року на утилізацію потрапили 26 тис. ртутьвмісних ламп. Подивитися місце розташування контейнерів можна за посиланням.

Джерело: kks.kiev.ua

Львів

  • Екобус

У львівській області діє перше в Україні підприємство “Бондарівка”, яке повністю переробляє ртутьвмісні відходи. ДП “Бондарівка” також запустило систему збору небезпечних відходів — екобус, який їздить за спеціально встановленим маршрутом і приймає небезпечні відходи. З графіком курсування екобусу можна ознайомитися тут.

Джерело: ideamista.com

Інші міста

А за допомогою цієї мапи ти можеш знайти адреси пунктів приймання різних типів відходів у твоєму місті, якщо такий є. Компанії, які здійснюють утилізацію небезпечних відходів часто працюють виключно з юридичними особами, але є виключення. І перед тим, як здавати лампи на переробку, обов’язково перевір чи має підприємство ліцензію на утилізацію небезпечних відходів на сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів.

Хочеш сортувати, але голова йде обертом від усіх правил? Завантажуй безкоштовний застосунок Сортуй, який підкаже, що сортується, а що ні, як підготувати вторсировину до переробки і де знаходиться найближча до тебе станція сортування.

--

--

Сортуй

Підкажемо, як сортувати легко та жити екологічніше♻️ https://sortui.org.ua/